Естонія перша у світі планує використовувати заморожені активи Росії на користь України

0
16

Естонія перша у світі планує використовувати заморожені активи Росії на користь України

Естонія зробила важливий крок, який дозволить використати заморожені активи РФ для України

В Естонії ухвалили закон, який дозволяє використовувати заморожені активи російських фізичних осіб для компенсації збитків, завданих Україні війною

Естонія може стати першою країною, яка використовує заморожені активи Росії на користь України. Парламент країни (Рійгікогу) ухвалив відповідний законопроект. Документ ще має підписати президент.

Про це йдеться на сайті естонського парламенту. Зазначається, що закон, який дозволяє використовувати заморожені активи російських фізичних осіб для компенсації збитків, завданих Україні війною, проголосували 65 депутатів Рійгікога, проти було лише троє.

За словами голови Конституційного комітету Хендріка Йоханнеса Терраса, створення правового регулювання використання заморожених активів є складним завданням, над яким працює низка країн-союзників та міжнародних організацій. А Естонія тут відіграє роль першопрохідника.

«Росія — країна-агресор, відшкодування завданих нею військових збитків не може лежати на плечах України та її союзників. Росія відповідальна за заподіяння шкоди, і вона також має нести цю відповідальність», - сказав естонський політик.

Україна має подати відповідний запит для того, щоб розпочати виробництво в Естонії щодо використання майна. Крім того, мають бути достатні докази зв'язку власника майна із протиправною дією.

МЗС Естонії має з'ясувати всі обставини та право власності на майно, а також встановити відсутність виняткових обставин, які перевершують інтереси відповідної особи. Власник майна має право відповідно до закону оскаржити рішення про використання майна в адміністративному суді.

Заморожені активи Росії

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну країнам Заходу вдалося заблокувати понад 300 мільярдів доларів російських активів. Більшість із них перебувають у країнах Європейського Союзу, але приблизно 5 мільярдів доларів – у США.

Проте конфіскація цих коштів залишається проблемою через побоювання партнерами юридичних та репутаційних наслідків. Було запропоновано різні варіанти, як Україні отримати ці кошти. Нещодавно Сполучені Штати повідомили, що ведуть переговори з партнерами, оскільки хочуть зібрати групу союзників, разом із якими нададуть Україні додаткову допомогу у розмірі 50 млрд доларів. Суть ідеї полягає в тому, що відшкодовуватимуться ці витрати за рахунок заморожених активів Росії. Точніше, доходами з цих активів.

А в ЄС узгодили використання доходів від активів РФ для допомоги ЗСУ. Так, Європа досягла домовленості використати 90% доходів, одержаних від заморожених західними країнами російських активів, на придбання зброї для України. При цьому закуповувати зброю можна будь-де. З метою оперативного надання допомоги Україні домовленість не має зобов'язань на купівлю тільки у європейських виробників.

Нагадаємо, на Заході почали обговорювати можливість повернути РФ усі її активи в обмін на території України.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

БІЛЬШЕ НОВИН